تعداد اقلام: 0مبلغ سبد: 0 تومانمشاهده سبد خرید ورود ثبت نام سفارشات شما

فرش‌هایی که گذشتگان برای ما به یادگار گذاشتن و ما با این هنر به دنیا معرفی شدیم، دسترنج‌های زیبایی از صداقت و احساس مسئولیت نسبت به خود و دیگران و داشتن وجدانی آسوده از انجام بهترین کار با تمام تلاش هستن. هيچ فرش اصیلی رو نمی‌بینیم كه از گره جفتی استفاده کرده باشن. پشت تمام فرش‌ها رديف‌های منظم و حيرت‌انگيز پودها از دقت بافت خبر ميدن و از رگه های نامنظم درشت چند چين يك پود خبری نيست. رنگ‌های اين فرش‌ها، با وجود ابتدایی بودن شيوه‌های رنگرزی، به دليل صبر و حوصله و تجربه استادان رنگرز و رنگ‌های زيبای محلی، از ثبات رنگ بهره بردن.
در این عصر صنعت و تکنولوژی حضور رقیب‌هایی که هنر فرش‌بافی ما رو بهتر از خود ما و ارزان‌تر و به‌صرفه‌تر می‌بافن، باید دلیل کافی برای این باشه که در بافت فرش‌های اصیل ایرانی، معیارهای کیفی و کمی لازم واستانداردی برای ابزارها، مصالح و همچنین نحوه تولید اونها و حتی بافتن فرش رو رعایت کنیم.

در سال 1345 برای اولين بار مسئله استاندارد مواد اوليه فرش ایرانی مطرح شد. خیلی از صاحب‌نام‌های این هنر به تلاش عده‌ای برای بالابردن کیفیت و مرغوبیت فرش اصیل ایرانی خورده گرفتن و مدعی بودن که هنر نیاز به استاندارد نداره. اما با گذشت سال‌ها و وارد شدن کشورهای رقیب و تولید فرش‌هایی با سلیقه و کیفیت جهانی، تولیدکنندگان و بافندگان ایرانی هم با تاخیر زمانی زیاد سی ساله، تصمیم گرفتن که به داشتن استاندارد تن بدن و دست از بافت فرش‌های  بی‌گره، مصرف مواد اولیه و مصالح فرش‌بافی نامرغوب و رنگ‌های بی‌ثبات رنگرزی الیاف فرش ایرانی بردارند. هرچند دیر اما بالاخره فرش ایرانی با رعایت اصول تولید تونست جایگاهش رو به سختی و با رقبای قدر و صنعتی، حفظ کنه. فرش، ارزشی معادل بالاترين توليدات يا كالاهای صنعتی داره، پس می‌تونیم فرش رو بدون شرمندگی و يا ترس از آسيب ديدن اعتبار هنریش، دركنار پيشرفته ترين توليدات صنعتی بذاریمش و براش استاندارد تعریف کنیم.

استاندارد، امری تحمیلی به فرش نيست.           
استاندارد برخواسته از كيفيت درونی و ذاتی هنریه كه روزگاری با حداقل امكانات، پديده های ناب و بی نظيری رو به جهان عرضه کرد.

 

اهداف استاندارد مواد اولیه و بافت فرش شامل:

 • نظارت و كنترل مستقيم در مورد عوامل كيفی
 • نقش ارشادی و هدايتی نظير راهنمایی در مورد روش‌های رنگرزی نخ و الیاف پنبه، پشم وابریشم
 • نقش تحقيق و بررسی‌های علمی برای شناخت و جستجوی راه‌های بهبود كيفی مواد اولیه و مصالح فرش ایرانی
 • تعیین شرايط  كار و بهداشت محيط مانند كارگاه‌های بافندگی، رنگرزی، حلاجی و...
 • استانداردهای مربوط به دستگاه و ابزار بافت، بافت فرش، عيوب فرش، بسته بندی، برچسب و...
 • تعیین استانداردهای مربوط  به تولید و فرآوری الیاف مورد استفاده شده در بافت فرش ایرانی

 

اولین استانداردها مربوط به استاندارد پشم تولیدی و فرآوری و متناسب با تولید کارخانه‌ای بود و بعدها هم دچار تغییر وتحول‌های کاربردی بیشتری قرار گرفت. درکل استانداردهای مربوط به الياف درباره مشخصات الياف مورد استفاده در فرش یعنی پشم، پنبه و ابريشم هست و می‌تونن در بهبود کیفیت نخ‌های تولیدی هم بصورت کارخانه‌ای و هم دستریس موثر باشن. مواردی مثل:

 • تعيين خلوص الياف
 • ميزان ضخامت
 • طول الياف
 • جعد
 • مقاومت
 • درصد ناخالصی
 •  روش تشخيص الياف نو از كهنه و يا از الياف مصنوعی
 • ميزان شكستگی، بيدخوردگی و فساد

  استاندارد مواد اولیه و مصالح فرش دست‌‎باف ایرانی، ایپک انلاین، مصالح فرش، مصالح قالی، مواد اولیه،

ثبات رنگ الیاف یکی از مهمترین موارد قابل استانداردگذاری در تولید و مصرف آن در بافت فرش هست. رنگ‌های بی‌ثبات و بی‌کیفیت الیافی مانند پشم و پنبه و ابریشم با وجود بهترین استاندارد در این الیاف باعث می‌شود تا حاصل زمان‌های صرف شده بافنده هدر بره. باید به این نتیجه ساده رسید که ثبات رنگ در برابر نور، شستشو و سایش امری مهمه . رنگی شدن انگشت بافنده هنگام استفاده از بعضی الیاف با رنگرزی غیراستاندارد و بی‌ثبات حین بافت هم می‌تونن بافنده ماهر رو از وجود الیاف غیراستاندارد مطلع کنه!

استانداردهای نخ‌های چله و پود فرش هم می‌تونن دست‌خوش بی‌کیفیتی بشن. استفاده از نخ‌های الیاف مصنوعی و مخصوصا پلی‌استر با بافت خشک و بدون کشش باعث می‌شه تا در بافت فرش برش، انعطاف، استحکام و ظرافت الیاف طبیعی مانند پنیه و ابریشم رو نداشته باشیم.

در کنار تعریف و وجود استاندارد برای فرش‌‎های دست‌بافت ماشینی، برای قالی‌های دست‌بافت هم آزمایشگاه‎‌های مجهزی در موسسه استاندارد بخش آزمایشگاهی و اجرایی برای تعیین سطح کیفی مصالح و بافت، اندازه‌گيری ثبات نور برای مقاومت رنگ الیاف خامه فرش، ثبات شستشو و سایش و اندازه‌گیری طول و قطر الیاف در نظر گرفته شد.

امید داریم با توجه به این نکات حساس و قابل توجه در شناساندن هنر قالی‌بافی ایرانی، با تولید و استفاده از بهترین مصالح و بافتی مطابق با استانداردهای مشخص شده بتونیم جایگاه دیرینه فرش دست‌باف ایرانی رو حفظ کنیم و ارتقا بدیم. دنیا و دوست داران فرش باید بدونن که تفاوت بسیاری بین اصالت قالی ایرانی با قالی‌های نوظهور امروزی وجود داره واین امر فقط با پشتکار و صداقت تولیدکنندگان مواداولیه ومصالح و بافندگان فرش مقدوره.

ما در ایپک‌آنلاین با پایبندی به این اصول مورد تایید و با اضافه کردن معیارهای کیفی بیشتر و قابل توجه سعی داریم تا بتونیم با گذشت زمان سطح و جایگاه فرش ایرانی رو به واسطه تولید و عرضه‌ی مواد و مصالح اولیه قالی‌بافی حفظ  و ارتقا بدیم.